Tom Clancys Splinter Cell: Conviction 

                              سبک: Modern Action Adventure 
                                        سازنده: Ubisoft Montreal 
                                              ناشر: Ubisoft 
                                               پلتفرم:
PC

                                       امتیاز کاربران: 9.9

                                       تاریخ انتشار:04/12/88

جمع آوری اطلاعات علیه دشمنان و عواملی که موجب خطر می شوند، از گذشته تا کنون به صورت های مختلف و توسط افراد مختلف انجام می شد. این امر در جنگ های بزرگ اهمیت بسیاری داشته است. اما لازمه انجام این کار خطرناک، وجود افرادی بسیار با تجربه و نترس است که بتوانند این کار را در کمترین زمان و به بهترین نحو انجام دهند. اما در این بین چند نفر وجود دارند که بتوانند این کارها را انجام دهند؟ شاید نتوان در دنیای واقعی اسامی این افراد را فهمید، اما در دنیای بازی های کامپیوتری و یا سینما نام هایی به چشم می خورند. اشخاصی مانند جیسون بورن و جیمز باند در سینما یا سالید اسنیک (Solid Snake) و سم فیشر (Sam Fisher) در بازی های کامپیوتری از جمله آن افراد هستند.

هر کدام از این اشخاص سرگذشت و داستان مخصوص به خود و محبوبیت و طرفداران بی شماری دارند. اما در بین آن ها شاید سم فیشر شرایط متفاوتی را داشته باشد. او یک مامور بسیار ماهر و همه فن حریف است که در سری بازی های Splinter Cell نوشته آقای تام کلنسی (Tom Clancy)، نقش اول را بر عهده داشت. سم فیشر عضو سازمانی به نام Third Echelon بود که یکی از زیر مجموعه های NSA (سازمان امنیت ملی آمریکا) به شمار می رفت. او سال های زیادی را در این سازمان مشغول به انجام ماموریت های خطرناک بود که ناگهان متوجه می شود دخترش که سارا فیشر (Sara Fisher) نام دارد در یک سانحه رانندگی کشته شده است.

این مسئله روی او بسیار تاثیر می گذارد. اما در همین حال به انجام ماموریتی گمارده می شود که جریان آن را در بازی Splinter Cell: Double Agent شاهد بودیم. پس از اتفاقات بازی Double Agent سم دیگر برای هیچ سازمانی کار نمی کند. او تنها یک هدف دارد و آن هم این است که پرده از راز قتل دخترش بر دارد. تحقیقات سم او را به مکانی به نام Malta (جزیره ای مابین آفریقا و سیسیل) می رساند. او متوجه می شود که فردی به نام دیمیتری گرامکو اطلاعات مهمی در رابطه با قتل دخترش دارد. اما در زمانی که سم قصد دارد از او اطلاعات به دست آورد نیروهای سازمان Third Echelon او را دستگیر می کنند و به واشنگتون منتقل می کنند. در آنجا از سم درخواست می شود تا بار دیگر کشورش را از خطر تروریستی دیگر نجات دهد. او متوجه می شود که تعدادی بمب ای ام پی (ElectroMagnetic Pulse) در واشنگتن وجود دارند که تروریست ها قصد دارند آن ها را در شهر منفجر کنند. حال سم باید هم به دنبال راز قتل دخترش باشد و هم به عنوان یک ناجی عمل کند.

به نظر می رسد که بازی داستان بسیار خوبی دارد و واقعا بازیکن را تا آخر پای بازی نگه دارد. از اطلاعات به دست آمده مشخص شده است که گیم پلی بازی دستخوش تغییرات مثبتی بوده است. سم همانند گذشته عینک چند منظوره مخصوصش (goggles) را در اختیار دارد. لازم به ذکر است که به این عینک امکانات و حالت های دید جدیدی هم اضافه شده است. البته آن طور که در دموهای بازی مشاهده شده است، سم در ابتدای بازی از این وسائل بی بهره است و باید با استفاده از وسائل مختلف مانند آینه از زیر در داخل اتاق ها و مکان های مختلف را ببیند. سم در این نسخه می تواند با فنون بسیار جالبی دشمنانش را از بین ببرد. می تواند مانند گذشته آن ها را غافلگیر کند و از آن ها به عنوان نوعی کاور برای خود استفاده کند.

طبق گفته سازندگان، در بازی نوعی حالت Sandbox وجود دارد. این حالت این امکان را به بازیکن می دهد تا هر مرحله را به روش های مختلف پیش ببرد. یکی از مسائلی که در این نسخه وجود خواهد داشت امکانی است به اسم هدف قرار دادن و ازبین بردن (Mark and Execute) است. در این حالت می توانید سه هدف را انتخاب کنید و بلافاصله آن ها را از بین ببرید. سازندگان بازی در اینباره گفته اند که این حالت نقش مهمی را در بازی ایفا می کند. گرافیک بازی هم با توجه به دموهای منتشر شده از بازی در سطح خوبی قرار دارد. نورپردازی در بازی در سطح بسیار خوبی قرار دارد. چون نور در گیم پلی بازی نقش اساسی دارد، تمام لامپ ها و عوامل نور زا از نورهای داینامیک بهره می برند. سایه ها به خوبی در جهت تابش نور تغییر می کنند و حالت های واقعی را به نمایش می گذارند. یکی دیگر از عواملی که بازی در سطح خوبی قرار دارد، فیزیک بازی است.

بازی دارای فیزیک قابل قبولی است. تیراندازی به وسایل چوبی باعث می شود که آن ها شکسته شوند و یا کلا از بین بروند. اما فیزیک بازی در اجسامی که از خود نور تولید می کنند بیشتر به چشم می خورند. شما می توانید اکثر منابع تابش نور را در بازی از بین ببرید. دلیل این امر هم این است که سم در تاریکی می تواند راحت تر و بهتر ماموریت خود را انجام دهد. لازم به ذکر است که این بازی از موتور ساخته شده خود شرکت Ubisoft که Lead نام دارد بهره برده است. از صداگذاری بازی اطلاعت زیادی در دست نیست، اما به نظر می رسد که صداگذاری باز هم در سطح خوبی قرار داشته باشد. برای صدای سم فیشر مانند نسخه های گذشته از صدای آقای مایکل آیرون ساید (Michael Ironside) هنرپیشه برجسته سینما استفاده شده است. لازم به ذکر است موسیقی بازی توسط کاوه کاون (Kaveh Coven) و مایکل نیلسن (Michael Nielsen) و با همکاری استودیوی Groove Addict درحال ساخت است. به نظر می رسد که این بازی یکی از عنوان های خوبی باشد که در تاریخ 23 فبریه سال 2010 برای PC و Xbox 360 عرضه خواهد شد