Command & Conquer 4: Tiberian Twilight

                                          سبک: Sci-Fi RealTime Strategy 
                                            سازنده: EA LA 
                                        ناشر: Electronic Arts 
                                               پلتفرم: pc 
                                     تاریخ انتشار:  25/12/1388

                                            امتیاز کاربران: 9.9 

PCبازهای عزیز حتما با نام سری بازی های Command & Conquer آشنا هستند. این عنوان یکی از بازی های استراتژیک محبوب PC است. تا کنون نسخه های زیادی با عنوان Command & Conquer از سوی شرکت بازی سازی EA عرضه شده اند. اما مدتی پیش نسخه چهارم این عنوان با نام Command & Conquer 4: Tiberian Twilight معرفی شد و هواداران این بازی با شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدند. شرکت EA در این شماره به بازیکنان قول داده است که به آن ها نسخه ای متفاوت از این عنوان را با حال و هوای بسیار تاریک تر، هیجان آور تر و سینمایی تر ارائه کند. در متن زیر نگاهی کوتاه به این بازی می اندازیم.

داستان نسخه چهارم این سری از بازی ها در سال 2062 (10 سال پس از اتفاقاتی که در بازی  Command & Conquer 3: Kane's Wrath رخ داد) به وقوع می پیوندد. نژاد انسان ها بر اثر تاثیرات Tiberiumها رو به اتقراض است و از طرفی هم  نبرد بین Nodها و نیروهای GDI(Global Defense Initiative) به خطری جدی تبدیل شده است. کین(Kane) رهبر بسیار مرموز Nodها به نیروهای GDI پیشنهاد صلح می دهد تا بتوانند نژاد بشر را از خطر نابودی نجات دهند و دوباره منابع Tiberium را تحت کنترل در آورند. پانزده سال بعد در حالی شبکه های کنترل تایبریوم ( TCN) در حال تکمیل هستند و مراحل پایانی ساخت خود را طی می کردند...
تهیه کننده این عنوان آقای جیم وسلا (Jim Vessella) پس از کمی توضیح درباره داستان بازی به این نکته پرداخت که قسمت داستانی بازی که با نیروهای GDI پیش می رود "The Men That Killed Kane" نام دارد و قسمت داستانی که با Nodها شروع می شود هم "All Things Must End."  نام دارد. شرکت بازی سازی EA قول داده است که تمامی ناگفته ها و سوالاتی که درباره Kane به وجود آمده است را در این نسخه پاسخ دهد.

آن طور که از اطلاعات به دست آمده مشخص شده است، اولین تغییر بزرگی که برای اولین بار در این سری بازی ها صورت گرفته، اضافه شدن یک حالت نقش آفرینی کاملا جدید به بازی است. این امکان وجود دارد که با یاد گرفتن مسائل مختلف، کمک به متحدان و از بین بردن دشمنان، فعال کردن شبکه های کنترل تایبریوم و تمام کردن مرحله ها، نیروهای خود را قوی تر و به روز رسانی کنید. در طول بازی می توانید نیروهای خود را به وسایل مختلف مانند: مسلسل، توپ و... مجهز کنید.
خارج از بخش داستانی بازی می توانید با ورود به بخش های مختلف این عنوان مانند Skirmish و Multiplayer قسمت های مختلف بازی را یاد بگیرید و در بازی پیشرفت کنید. شما با به پایان رساندن بخش داستانی بازی می توانید قابلیت های جدیدی در حالت چند نفره به دست آورید. بخش چند نفره این بازی از 10 بازیکن پشتیبانی می کند و بازیکنان می توانند در دو گروه پنج نفره با یکدیگر به بازی مشغول شوند.


بازی Command & Conquer 4 بسیار تهاجمی است و همین مسئله باعث شده تا از طرفی بسیار تدافعی هم بشود. باید از نیروها و پایگاه های خود به خوبی پشتیبانی کنید. این بازی به گونه ای طراحی شده است که شما در خط مقدم نبرد یک جنگ بسیار هیجان انگیز را شاهد باشید. در زمان حمله باید به خوبی روی نیروهای خود تمرکز داشته باشید. باید قدم به قدم پیش روی کنید و حتی اگر هم لازم شد عقب نشینی کنید و پس از تجدید قوا دوباره حمله را از سر بگیرید. در بکار گیری از نیروها هم باید کمال دقت را داشته باشید. برای از بین بردن هر نیرو باید از نیروی مناسب استفاده کرد. در غیر این صورت نیروهای زیادی را از دست خواهید داد. در این شماره نیروهای جدیدی هم در بازی حضور دارند که هر کدام از آن ها قابلیت های بسیار خوبی در جهت پیشبرد بازی دارند. نیروها در بازی با یکدیگر همکاری های زیادی را انجام می دهند. البته این امر به کنترل شما روی نیروها بستگی دارد. نیروهای هوایی پشتیبانی خوبی برای نیروهای زمینی به حساب می آیند. همچنین برخی از نیروها قابلیت نامرئی شدن دارند و این یک امتیاز بسیار مهم برای آن ها به حساب می آید.
دنیای C&C 4 بسیار زیبا و با شکوه طراحی شده است. تابش نور روی تایبریوم ها صحنه بسیار زیبایی را خالق می کند. افکت بادی که در بازی قرار گرفته شده است به شدت جلب توجه می کند. باد ذرات خاک و خاکستر را روی سطح زمین حرکت می دهد. نیروهایی که در بازی دیده می شوند با جزئیات فراوان طراحی شده اند. همین مسئله باعث شده است که آن ها بسیار جذاب به نظر برسند. آثار تخریب به خوبی روی نیروها نمایش داده می شوند. آن طور که سازندگان بازی گفته اند یک سیستم داینامیک نورپردازی جدید در بازی قرار داده شده است. البته هنوز در این باره اطلاعات زیادی به دست نیامده، اما مشخص شده است که برخی از مراحل بازی در شب اتفاق می افتد و در آن زمان است نور پردازی بازی آن هم در شب به شدت جلب توجه خواهد کرد.

بازی C&C4 به نظر می رسد که باز هم تحول بسیار خوبی را در بازی های RTS ایجاد کند. این عنوان همیشه نو آوری ها و خلاقیت های خوبی را در بر داشته است. این بازی یکی از عوامل مهم در پیشرفت سبک RTS به شمار می رود. این بازی در تاریخ 16 مارچ سال 2010 برای PC عرضه خواهد شد.